Conference Awards

 

 

PARSA honours the best presenters at every PARSA conference. There are 3 awards for posters (first-time presenter, senior student, and veteran) and 3 awards for oral presentations (first-time presenter, senior student, and veteran). 

 

Criteria:

 

The first-time presenter is anyone (not only students) who is presenting a poster/presentation for the first time at a national conference. If he/she has already presented at an international conference he/she is also eliminated.

 

The senior student is any full-time student who has already presented on a national or international level before and is not employed on a full-time basis.

 

The veteran presenter is anyone who has already presented on a national or international level before and is employed on a full-time basis, irrespective of whether he/she is registered for post-grad studies or not.

 

Oral presentations are judged on their presentation and handling of questions in the 15 minute time allocation.

 

Poster presentations are judged on the physical poster, a speed session presentation (3 minutes) of the poster (if applicable) and handling of questions (total of 5 minutes).

 

Previous winners for these awards are below:

 

Best first-time poster presentation

​2019:    Annicky Modirwa (UP)

2018:    Tshepo Mafokwane (UNISA)

2017:    Not awarded

2016:    Roxanne Conradie (NWU)

2015:    Mulalo Kutama (UL)

2014:    Kelly Dyamond (UJ) & Karlien Malan

2013:    Janistha Mitha (UP)

2012:    Kyle McHugh (NWU)

2011:    Minischa Dhoogra (Wits)

2010:    Esmari Killian (UJ)

2009:    Lan He (Huazhong Agricultural University, China)

2008:    Grace Madanire (UL)

2007:    Cornel du Toit (UP)

2006:    Kerry Hadfield (UJ)

2005:    YC Cloete (UJ)

2004:    P. Ngema & I. Rangaka (UL)

2003:    FJ Smit

2002:    GM Tekele (UOVS)

2001:    Not Awarded

2000:    V Swart (UOVS)

1999:    C Olivier (UOVS)

1998:    ML Phillips (Wits)

 

Best first-time oral presentation

2019:    Anja Vermaak (NWU)

2018:    Nehemiah Rindoria (UJ)

2017:    Not awarded

2016:    Mark Weston (UCT)

2015:    Resign Gunda (UKZN)

2014:    Katlego Mogorosi

2013:    Lindo Luthuli (UKZN)

2012:    Khethiwe Mtshali (UFS)

2011:    Not Awarded

2010:    Petunia Malatji (UP)

2009:    Luisa Nardini (NICD)

2008:    Maria Kaiser (Wits)

2007:    Cassandra Olds (UP)

2006:    Courtney Cook (UJ)

2005:    E.M. Yeld (UCT)

2004:    A. Bertasso (RAU)

2003:    E van Eck (RAU)

2002:    Not Awarded

2001:    KR Mogaswane (University of the North, Qwa-Qwa)

2000:    I Moodley (MRC Durban)

1999:    PT Matjila (UP)

1998:    V Arends (MRC Cape)

 

Senior student poster presentation

2019:    Anna Seetsi (NWU)

2018:    Gyrhaiss Kasembele (UNILU, Democratic Republic of the Congo)

2017:    Not awarded

2016:    Irfan Nunoo (UCT)

2015:    Owen Rubaba (UKZN)

2014:    Ilse Vorster

2013:    Madibe Raphahlelo (UL)

2012:    Quinton Dos Santos (UJ)

2011:    Lizzy Modise (UL)

2010:    Anna-Mari Bosman (UP) & Kerry Hadfield (UJ)

2009:    Kerry Hadfield (UJ)

2008:    Lizzy Modise (UL)

2007:    Kgomotso Sibeko (UP)

 

Senior student oral presentation

2019:    Coret Hoogendoorn (NWU)

2018:    Anette Amakali (UNAM, Namibia)

2017:    Not awarded

2016:    Natasha Kruger (NWU)

2015:    Reneilwe Molele (UL)

2014:    Luther van der Mescht

2013:    Ed Netherlands (NWU)

2012:    Lourelle Neethling (UJ)

2011:    Nina du Toit (US) and Sharon Okanga (UCT)

2010:    Andri Grobbelaar (UFS)

2009:    Lourelle Everts (UJ)

2008:    Louise le Roux (UJ)

2007:    Raksha Bhoora (UP)

 

Veteran poster presentation

2019:    Dikeledi Malatji (UP)

2018:    Nicola Collins (UP)

2017:    Not awarded

2016:    Candice Jansen van Rensburg (UFS)

2015:    Ana Tsotetsi (ARC-OVI)

2014:    Padriag Duignan

2013:    Ed Green (UL)

2012:    Chantel de Beer (ARC-OVI)

2011:    Anna-Mari Bosman (UP)

2010:    Wilmien Luus-Powell (UL)

2009:    Tshepo Matjila (UP)

2008:    Ed Green (UL)

2007:    Ed Green (UL)

2006:    Dieter Waloßek (University of Ulm, Germany)

2005:    Piet King (Medunsa)

2004:    Nico Smit (RAU)

2003:    L Fernandes (Medunsa)

2002:    V Pillay (UP)

2001:    ED Green (Medunsa)

2000:    D Durand (UP)

1999:    LM Micheal (OVI)

1998:    ED Green (Medunsa)

 

Veteran oral presentation

2019:    Edward Netherlands (NWU)

2018:    Boris Krasnov (BGU, Israel)

2017:    Not awarded

2016:    Christian Selbach (NWU)

2015:    Sonja Matthee (SU)

2014:    Courtney Cook (NWU)

2013:    Banie Penzhorn (UP)

2012:    Johann van As (UFS)

2011:    Heike Lutermann (UP)

2010:    Sonja Matthee (SUN)

2009:    Arthur Spickett (ARC-OVI)

2008:    Arthur Spickett (ARC-OVI)

2007:    Kerstin Junker (OVI)

2006:    Lizzy Modise (UL)

2005:    Q Tam (UJ)

2004:    D Els (Medunsa)

2003:    E Green (Medunsa)

2002:    S Dippenaar (University of the North, Pietersburg)

2001:    V Arends (MRC Cape)

2000:    J Joubert

1999:    D Moonasar (MRC Durban)

1998:    S Suparsad (MRC Durban) 

 

  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page

© 2019 by Kerry Hadfield